Neden Tütün İçeriz? adıyaman tütünü

        

        Neden Tütün İçeriz?

Neden Tütün İçeriz?

İnsanoğlunun asırlar önce keşfettiği tütün, keyif verici ve yatıştırıcı bir madde olarak kullanılmaktadır. Geçmişte, insanların erken yaşta ölmelerinin temel nedeni tütün ve mamullerinin kullanımıydı.

Tütün, içicilerinin yarısından fazlasını öldürür. İçeriğinde birçok zehir vardır ve dumanında arsenik gizlidir. Son yıllarda iletişim ağlarının genişlemesi ve insanların daha bilinçli olması, tütünün zararları konusunda da gelişmelere neden olmuştur. İnsanların birçoğu aile ve arkadaş çevresinden görüp özendikleri bu bağımlılığa başlar.

Liseliler arasında yüzde 18 gibi bir sigara içen öğrenci vardır ve bunlar yetişkinlikte de sigara ve türevlerini tüketmeye eğilimlidir. Özenti ve merakla başlayan tütün içme arzusu, nikotinin zehirli etkisiyle bağımlılık halini alır.

Tütün Bağımlılığı

İradesi güçlü olan bir insan için nikotin bağımlılığı diye bir şey yoktur. Ancak iradesi zayıf olan, daha doğrusu sigarayı bırakmaya hazır olmayan kişiler nikotin bağımlılığı nedeniyle bu maddeden kurtulamazlar.

Tütün kullanımı ülkemizde de ciddi boyutlardadır. Açık alanlar dışındaki ortak alanlarda tütün kullanımının yasaklanması gibi engellemeler tütüne olan merakın engellenmesini sağlamasa da, bazı kişiler için caydırıcı olmuştur. Ülkemizde Ege, Samsun bölgesi ve Adıyaman bölgelerinde üretilen tütün çeşitleri ile ithal tütünler kullanılmaktadır.

Ciddi bir tehlike olan kaçak tütünlere de özellikle doğu bölgelerde ciddi bir yönelim vardır. Bu gibi durumları önlemek için ruhsatlı olan tütün satıcıları hizmet vermektedir ve yasal olmayan şekillerde tütün satışı da engellenmiştir. 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.